Egy dolgot azonnal tisztázhatunk: kuvaiti soha nem fog komlói panellakásba költözni. (ahogy a cikkben írták, magyar sem nagyon)
Mivel kuvaitban élek, megmaradt ez a hír a fejemben. Nem tudtam rájönni, hogy mi lehet az oka a lakásvásárlásoknak.
Két-hárommillió forint az itt párhavi alapfizetés, egyátalán nem nagy megtakarítás. Sokan vannak akik ennyi pénzt könnyen elkültenek akár egy hosszú hétvégén Londonban. De azok az emberek be sem tennék a lábukat Komlóra. Miért venne valaki Komlón lakást?
Pár hete kiderült.
Az ország legnagyobb bevásárlóközpontjában sétálva a feleségem bökdösni kezdett, és vigyorogva mutogatott egy standot az út közepén. Odanéztem, a szokásos zöld-fehér-piros színek, képek házakról, megvontam a vállam: mi az?
Nem ismeretlen a színösszeállítás |
Jobban megnézve az inkább piros-fehér-zöld volt, és a magyar parlament is ott volt az épületek között. Odamentünk megkérdezni, hogy mit árulnak.
Befektetést! Garantált 12%-os hozam a három éves futamidőre! Saját lakás a fedezet! Európa szívében, közel mindenhez a vidék nyugalma! Csak 9000 dínár (kb. 8.240.000 forint)!
A szórólapjuk szivárvánnyal a parlament felett. |
Tehát a következő történik:
A befektető ad kilencezer dínárt a cégnek, és aláírnak egy szerződést. A szerződés alapján a befektető kap egy lakást, amit a cég állítása szerint hasznosít, és ebből három évig, garantált évi 12% hozamot fizet. A három év után a tulaj megkapja a lakás használati jogát, és kedve szerint jár el a lakással. Eladhatja(elmondásuk szerint jóval drágábban, mint amennyiért megvették) vagy megtarthatja(nyaraló, kirándulások a fürdőkbe, turizmus, stb.), de a cég a harmadik év végén mindenképp kiszáll és a szerződést lezárul.
Azt sehol nem említik, hogy a lakás mennyit ér, csak lazán célozgatnak rá, hogy a kilencezer dínár a lakás megvásárlására kell.
Innen egészen egyszerű kiszámolni, hogy honnan jön a garantált(!) 12%(!) egy komlói lakásból.
A cikk szerint a komlói panellakások 2-3 millió forintért mentek el. Számoljunk hárommillióval(kb. 3270 dinar). Erre jön rá még 4% vagyonszerzési illeték, az ügyvédi díj, okmánybélyegek és egyéb bürökratikus költségek. Mondjuk 300000 forint(kb. 330 dínár).
A befektetés (9000 dínár) évi 12% hozama 1080 dínár. Három évre: 3*1080=3240.
Eddig az egyenleg:
+9000
-3270
-330
-3240
--------
=2160
A három év végén a befektető megkapja a lakás tulajdoni lapját, és azt csinál vele amit akar. Megkapta az évi 12% kamatot, a lakást, a szerződés teljesült.
A cég az aláírás pillanatában csinált 2160 dínárt, legálisan. A befektető valójában vett egy hárommilliós lakást Komlón és adott kb. ketmilliot a közvetítőnek. Ehhez képest a budapesti 3-4%-os ingatlanközvetítői jutalék nem is olyan magas.
Az indexes cikkben említett egy lakás amit felújítottak, berendeztek, lehet akár egy mintalakás is amiről a komolyabb érdeklődőknek képeket mutogatnak.
Na szerintem ezért vettek tizenvalahány lakást Komlón arabok. Mert nem néztek utána, hogy milyen befektetést vesznek.
(Az eredetileg megosztott bejegyzesben kihagytam a szamitasbol a lakas arat, ezt javitottam)